Hus nebo Václav

2. října 2011 v 11:05 | horn2
Ačkoliv jsem se zařekl, že z důvodů psychické prevence se nebudu otravovat veřejným děním v naší vlasti, musím toto svoje předsevzetí bohužel revidovat. Jsme opravdu již tak schizoidní?? Jako člen evropského národa s nejvíce impregnovaným atheismem se vůbec divím, proč takové oslavy našeho nedůsledného Jana nebo kolaborujícího Václava? A když už, jak můžeme srovnávat tyto po všech stránkách odlišné postavy? Je to jako kdybychom srovnávali oheň a vodu. Jan, který se nechal upálit za vcelku dnes nepodstatný mravní život církve! Co by dělal dnes, když kněží zneužívají dětí a dávají k disposici svoje paláce k natáčení porno - filmů? A sv. Václav byl ve své podstatě slaboch, který si sice nevšímal morálního života kněží a s katolíky byl jedná ruka, na druhé straně však místo toho, aby alespoň diplomaticky využil svého vítězství, poklonkoval a kolaboroval králi Jindřichovi. Jeho germanofilství oceňuje každé protičeské, hlavně německé hnutí, v minulém století to byli nacisté, kteří chtěli zničit český národ pod hlavičkou orlice sv. Václava. Náš kníže, vychovaný idealistickou babičkou, nežil v reálném světě. A to, že saský nebo bavorský kontrahent se k němu chovali slušně, je pochopitelné. Však jim dobrovolně předal mocenskou i ekonomickou nadvládu a to se nikomu tak často nepřihodí. Jak by to asi dopadlo, kdyby ho Boleslav nezavraždil? Byl by vůbec ještě dnes český národ?
Abychom byli spravedliví, musíme si hlouběji všimnout i okolností kolem kostnického koncilu. Nesmíme zde přehlédnout částečnou zradu a nesplnění slibů české šlechty, na kterou Hus spoléhal. Byl z toho také patřičně zklamaný a psychicky se zhroutil. Není divu, že to nakonec koncilu vzdal. Navíc neměl ani nutné poradce,takže před koncilem mluvil dle dostupných pramenů značně nepřesvědčivě.
Život Jana Husa se nápadně podobá osudu Martina Luthera, který o sto roků po Husovi založil na podkladě špatného, až amorálního výkladu bible katolickou církví, německý evangelismus, který dnes tvoří celoněmecké základní církevní učení s výjimkou jižních německých zemí. Stejně jako Hus měl i Luther politické ochránce, kteří ho však stejně jako jeho spolupracovníci po celý život chránili před katolickou zlobou a nenávistí.
Je to sice smutné konstatování, ale zřejmě jsme schizoidním národem již odjakživa a to i ve věcech, které nám jsou obecně lhostejné, jako je víra v Boha.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama