Kdo lže, ten krade

18. dubna 2011 v 14:28 | GSchwarz
Od ranného dětství mi matka říkala, že lhaní je známkou slabochů, kteří se bojí nebo nejsou schhopni obhájit pravdu jak osobní, tak i obecnou, tj. pravdu prostředí, ve kterém žijeme. Ano, jsou sice druhy lží, bez kterých se neobejdeme. Jsou to tvrzení, jejichž pravdivost by poškodila zdraví nebo i ohrozila život dotyčné osoby. Spojka s partyzány by nikdy nesměla přiznat že je opravdu spojkou. Jinak je to už u tzv. "milosrdných lží", kdy zatajujeme nemocnému jeho skutečný zdravotní stav. Zde však také nesmíme vyloženě lhát , protože by to mohlo ohrozit zbytek života nemocného, který by si např. nezařídil nezbytné náležitosti. V těchto případech stačí, když nemocnému neřekneme celou pravdu, nebo mu i nepříjemné informace sdělíme s určitou nadějí, která ho posílí. Říká se, že lež "má krátké nohy". Chci tím říci, že můžeme být snadno ze lži usvědčeni, již v případech, kdy nevíme, co jsme dotyčnému jako lež sdělili. Dostáváme se pak do velmi nepříjemné situace, kdy našemu okolí nesdělujeme příliš positivní fakta o našich morálních kvalitách.
Šel jsem tak daleko, že jsem ani v komunikaci s diktaturami, ve kterých jsem prožil svůj život, v podstatě nezalhal. Mou osvědčenou zásadou bylo: říkej globálně jen to, co si opravdu myslíš, ovšem zdaleka neříkej vše, co si myslíš! Podrobnostmi se nezatěžuj". Dobrou taktikou bylo, když jsem účelově zaměňoval určitá fakta. Rozhodným hlasem jsem před rozpačitým davem hřímal: "Soudruzi, nebát se a nekrást, jak říkal soudruh Lenin!" A pak jsem se sám divil, kolik mocipánů jsem zviklal a uvěřili tomu. Ti ostatní to moudře nekomentovali. U podobných výroků je důležitá nejen rozhodnost a přesvědčivost hlasu, ale i příslušná řeč těla. Lži a tím i slabochy nenávidím a široce se jim vyhýbám. Zejména v poslední době mám však neklamný pocit, že se v Českém národě již jenom vyhýbám.
Lež bývá úzce spojována s krádeží. Často se obě špatné vlastnosti objevují u téhož jedince. V překrásné české kotlině se krade všude a vše. Kradou se dráty, pomníky, náhrobky, hroby, pera, celé střechy, prostě všechno, na co si vzpomenete. Dokonce s tímto fenoménem pracují naši představitelé a upravují si k tomu i příslušné zákony tak, aby vše páchali v naprosté legalitě. Vědecky je nutné prohlásit, že tyto (zlo)zvyky nejsou dané jen genetickým vybavením a výchovou, ale jsou i zhoubnou nákazou a tím nebezpečné pro okolní populaci. A tak se stalo, že nebezpečný virus se dostal i na Český Hrad a tím ohrozil naší demokracii více, něž to činila před lety mandelinka bramborová, která se spokojila jen bramborami v podhradí. A protože máme vyspělou kinematografii (tak, jak konečně všechno), dostaly se nechutné videoklipy, demonstrující našeho vznešeného a takovými maličkostmi se nezabývajícího pana prezidenta, profesora, inženýra a čestného doktora Klause jako nechutného lapku, mezi tisíce našich občanů, uctívajících jejich hradního pána.
Připomnělo mi to dobu, kdy jsem vyrukoval do příhraničních rakouských obchůdků, abych si tam lačně zakoupil pořádný Knäckebrot s Knackwurstem, aby mi vzápětí zkazila chuť nechutná cedulka s nápisem "Cechy nekrast, my u vas taky nekrast"!!!! Inu, opravdu to není jen geneticky daná vada, ale infekce, kterou nás zřejmě nakazili naši milí spoluobčané tmavší pleti. Leč nezoufejme, každé negativum má i svoji pozitivní stránku, jak jsme se učili v Marx - Leninském učení. V tomto případě dokazujeme světu, že jsme i nadprůměrně učenliví!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 24. dubna 2011 v 11:34 | Reagovat

Nemám proč se na tebe za upřímný názor zlobit a máš tam i odpověď. Mimochodem, taky jsi napsal tam o své rodině jak se k tobě zachovala. :-D

2 pavel pavel | Web | 24. dubna 2011 v 20:00 | Reagovat

A kdo krade, ten lže. Krade se ovšem všude, i v Německu. Já bych tolik nebagatelizoval.
Docela by mne zajímalo před jakým davem jsi hřímal? Já se k nějakému davu nedostal, protože jsem byl režimem na černé listině a nakonec raději emigroval. :-)

3 gschwarz gschwarz | Web | 24. dubna 2011 v 23:09 | Reagovat

[2]:Jo, ptáš se, kde  jsem hřímal. Např. na pracovních poradách, ale zejména na schůzích ROH, kterých jsme se museli zúčastnit a kde to bylo i prospěšné, protože třeba chtěli snížit platy starším středoškolákům, kteří již fyzicky na svoji práci a svoje zařazení neměli a  nedovedli se bránit. Účastníci byli pouze vysoko- a středoškoláci, tedy žádní blbci, jen špatní lidé.Měl jsem hrozné „štěstí“. Celý život jsem pracoval v totalitách, napřed německé, pak komunistické. Měl jsem také řadu možností emigrace, dokonce velmi dobré nabídky, např. ze Sorbonny nebo ze švýcarského kantonu, ale měl jsem zde svoji starou a nemocnou matku a tchýni a to bych venku neutáhl.  Tak jsem dělal jen blba v ČSSR, kde mě držela jen práce pro druhé. A  musím konstatovat, že často ti nekomouši byli horší než členové strany, což se nakonec objektivizovalo i v seznamech StB. Všude se krade, máš pravdu, ale musí to mít formát, tak jako vše. Sarkozymu se také líbilo klasické plnící pero se zlatou špičkou,, které si otevřeně zálibně prohlížel. Jakmile byly podpisy u konce, řekl si o něj a majitelovi nezbylo, než souhlasit. Kromě toho např. Klaus a Sarkozy jsou lidé úplně rozličných povah a hodnot. Sarkozy je u toho téměř roztomilý. U takové Merkelové si to nedovedu představit, že by něco takového udělala. A ještě k tomu ta mimika, to divadélko pro blbé.

4 Ivča Ivča | 26. dubna 2011 v 8:00 | Reagovat

Dobrý článek, jen se mi nelíbí, že bychom se krást naučili od " milých spoluobčanů tmavší pleti". Tady se prostě krade a pan prezident nám udělal velkou ostudu. Chybí mu sebereflexe.

5 gschwarz gschwarz | Web | 26. dubna 2011 v 14:47 | Reagovat

[4]:Díky, Ivčo, Tvého názoru si velmi vážím a omlouvám se, po delším uvažování jsem dospěl ke stejnému názoru, asi jsem přestřelil! :-)

6 GVKB GVKB | E-mail | Web | 18. listopadu 2012 v 22:23 | Reagovat

Čistý ekonomický systém
Vše v nás a okolo nás to jsou systémy, a pokud je systém špinavý, tak onemocní nebo špatně funguje, představte si špínu jako ucpané potrubí, a pokud potrubí vyčistíte, tak jím něco lépe protéká a systém lépe funguje. Jestliže je zde třeba nízký plat a nezaměstnanost, je potřeba vyčistit jenom správné potrubí, a potom zde budou vysoké platy a zmizí nezaměstnanost. Jestliže máš deprese protože nejsi ekonomicky svobodný, tak je zase nutné vyčisti to správné potrubí a získáš ekonomickou svobodu a tvoje deprese zmizí. Otázkou je nalézt to ucpané potrubí, a potom nalézt způsob, jak jej vyčistit optimálně, a zajistit aby se už to potrubí neucpávalo. Přiklad s ucpaným potrubím je jenom jednoduchý obecný příklad, ve skutečnosti zde nemusí být žádné potrubí a špína může být jinde, ale špína je ten problém který se musí vyřešit! Co je to špína? Zdánlivě bezvýznamná otázka, každý ví přeci co je to špína! Špínou je to, co je tam, kde to nemá správně být, čistota je logicky tam, kde je vše tam, kde to má správně být. Pokud je nějaký člověk tam, kde on nemá správně být, je ten člověk špínou v systému, a musíme jej přemístit tam, kde on má správně být. Mnohdy se změní nečekaně nějaká situace, a my musíme něco přemístit na jiné místo, aby zde bylo vše tam, kde to má být, tehdy uklízíme špínu, která vznikla tím, že se změnila situace. Uklízení se většinou považuje za podřadnou zbytečnou práci, protože z uklízení nevznikají hodnoty, jenže pokud by se nikde nic dlouho neuklízelo, tak by zde byli prezidenti a řiditelé zbyteční, protože by zde byl takový nepořádek, že by nic nefungovalo, a hladový lidi by se kvůli troše jídla zabíjeli. Kde je vlastně nejvíce špíny, kterou musíme rychle uklidit, aby se lidi měli na světě dobře? Nejvíce špíny je v tom, že zde není pravda, a všichni všem, jenom lžou o všem, stát tvrdí že nemá žádné peníze na důchody, a přitom bude církvím dávat peníze, atd. ten kdo lže, ten i krade, a tam kde se všude mnoho krade, tam se lidem zle žije, o tom ekonomika a politika zde je.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama