KOMETY VE FORMULI 1

16. března 2011 v 15:03 | GSchwarz
Sice ne každý rok, nicméně dosti často zazáří počátkem sezóny v některém týmu formule 1 do té doby neznámá kometa, která svými výkony ztěžuje život hvězdám formule. Kdysi to byl do té doby neznámý Schumacher, v posledních letech pak Lewis Hamilton a nejnověji pak mladý Němec s jižně tyrolskou krví, poslední mistr světa, Sebastian Vettel. Až na malé výjimky se tyto komety po několika letech sice stavají brilantními jezdci, jejich náhlý prudký vznik a vzestup však trvá jen jeden až dva roky, než si protivníci zvyknou na nebezpečí, které je ohrožuje a více či méně elegantními metodami se postarají, aby zářícím kometám odkrouhli jejich hnací ohon. Nicméně i při nepříznivých podmínkách zůstávají hvězdnými stálicemi.
Závody formule 1 byly rytířským sportovním kláním ve třicátých letech minulého století, kdy jezdci všech možných konkurenčních stájí spolu denně živě komunikovali a byli opravdovými přáteli. Tyto závody byli tehdy velmi nebezpečné, tratě dlouhé a špatně zajištěné. Stejné to bylo i s bezpečnostním vybavením vozů i jezdců, takže často byla jednotlivá společná jídla pro mnohé z nich posledním společným aktem, po kterém zbyly jen vzpomínky.
Po válce se rychle rozvíjející technika nejen technických parametrů, ale i bezpečnosti vozů a jezdců postarala o to, aby se závody staly stále větším a výnosnějším obchodním artiklem na úkor jejich sportovní hodnoty a mezilidských vztahů nejen mezi jednotlivými týmy, ale i mezi jezdci jednoho týmu. Celý komplex formule F1 se tak stal obrovským mafiánským všemocným podnikem, sahajícím od východních králů a šejků až po postkomunistické Maďarsko. Tento celosvětový novodobý cirkus se týden po týdnu stěhuje, aby se milióny diváků měli na co dívat a přispívali tak hojně náročné formuli. Ta na oplátku a bez ohledu na ohrožení jezdců pořádá své podniky za stále náročnějších podmínek. Závody formule 1 se tak konají i za noční tmy při umělém osvětlení a dokonce se uvažuje, že se budou jezdit i na zkropených drahách.
A jaké bude letos překvapení v řadách jezdců? O titul se bude ucházet nejméně pět uchazečů, všichni již byli mistry světa. A nebude to proto nudné? Jistě ne! O to se již pořadatelé starají. Při testech týmů v Barceloně se ukázal se švýcarským vozem Suber nadějný mladý Mexičan, jménem Sergio Pérez, který v testech porazil i stávajícího mistra světa Vettla, přesto že nemá nejlepší vůz, sice vybavený motorem Ferrari. Navíc ukázal novinářům, že ví, co chce a jeho odpovědi byly vysoce profesionální, aniž by ukazoval nejmenší respekt před zkušenými soupeři. I jeho vystupování a odhodlaná charismatická tvář naznačují, že jeho úspěchy nejsou náhodné, nýbrž že bude podstatným obohacením formule. Již brzy se v praxi ukáže, zda jde o novou jezdeckou kometu, která bude hned od počátku rovnocenným soupeřem zkušených jezdců, jak tomu bylo např. u Lewise Hamiltona.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jaryn Jaryn | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 13:56 | Reagovat

Já chci taky takovej bloooog:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama