Zahájilo 20. století degradaci osobnosti?

1. února 2011 v 9:44 | GSchwarz
Důležitým sociologickým jevem 20. století je narůstající ztráta svobodné, individuální
osobnosti a růst průměrnosti na úkor individuality, představující elitu společnosti, která po staletí určovala společenský vývoj a pokrok. Přispěly k tomu především totalitní režimy, které se v průběhu 20. století v dosud nevídané míře rozmohly po celém světě a uplatnily se zejména v Evropě, většinou jako důsledek nepříznivé ekonomické situace po první světové válce. K jejich rozvoji přispělo několik zásadních činitelů. Byl to především tlak a síla mohutně se rozvíjejících sdělovacích prostředků, které totalitní systémy využívaly k uchopení a rozmachu své moci, systematicky vymývajíc mozky milionům většinou nespokojených lidí demagogickou propagandou a neuskutečnitelnými sliby. Totalitní režimy, ať orientované vpravo nebo vlevo, se opíraly o lidskou masu, především dělnickou třídu, které slibovaly a zpočátku i skutečně poskytovaly práci a obživu, čímž získávaly i u vyspělých demokratických národů důvěru a podporu. Podstatným byl i prudký rozvoj manufaktur, které automatizací a strojovým vybavením neustále zvyšovaly produktivitu práce a tím potřebovaly stále méně nekvalifikovaného dělnictva (proletariátu) a dělného lidu obecně.
Nezaměstnanost je proto nezbytným doprovodným úkazem, postihujícím i vyspělé demokratické státy, kde dodnes tvoří hlavní ekonomický problém. Totalitní systémy však těmto nesamostatně myslícím a důvěřivým lidem slibovaly i moc a účast na vládě, když se předem ozbrojily nacionalistickým, respektive třídním štítem a krásnou, lidumilou filozofií, založenou na prospěchu pro tyto porobené a denunciované masy. Přispěla k  tomu i ztráta víry v Boha a tím jakési opory v běžných životních těžkostech, které prostého člověka nutily, aby hledal náhradu za věčný život a posmrtný ráj již na této zemi, jak ideologie slibovaly. Ani v současných demokraciích není tato problematika uspokojivě vyřešená. Protože se lidstvo ve své většině vyvíjí positivně zejména ve svých odborných, nikoliv morálních kvalitách, odráží se tato skutečnost v poklesu společenské morálky a v útěku k extremistickým náhražkám a drogám. Ze sociálního slovníku zmizel typický, nekvalifikovaný dělník - proletář. Hrubou a těžkou práci postupně nahradily stroje. A tak lze všeobecnou tíživou ekonomickou situaci řešit pouze obtížným zlepšováním rozličných sociálních a organizačních opatření.
Přesto, nebo snad právě proto, ani moderní vyspělá demokratická společnost není příznivě nakloněná tzv. elitě společnosti, neboť každý, kdo převyšuje průměr, nebývá obecně oblíben. Nová doba svojí přirozenou filozofií nemá ráda osobnosti, které jsou s touto kolektivní ideologii v jakémkoliv rozporu, neboť představují potenciální nebezpečí, že budou proti ní bojovat nebo se jí nepřizpůsobí. S individualistickou osobností se prostě ani v moderní společnosti 21. století nepočítá a jsou nesporné důkazy o tom, že v budoucnu se s ní bude počítat stále méně. Ten, kdo má schopnost analýzy vývoje, proti tomuto trendu neprotestuje a bere ho jako přirozený důsledek hospodářsko - politických a historických změn. Kromě toho rozvoj lidstva, nová organizace a evidence společnosti na bázi elektronických databází, nutných ke zlepšení organizace společnosti, tyto jevy, byť jakkoliv tvrdé, do jisté míry i ospravedlňuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 1. února 2011 v 10:14 | Reagovat

Vytratila se úcta.
Nastolil se intimní komunismus.
Na každém kroku už nás skoro všude sleduje oko kamer.
Srostli jsme se svým ID-kódem.

Neukazuj světu svoje křídla, nebo ti je přistřihne ...

2 Cirrat Cirrat | Web | 1. února 2011 v 11:12 | Reagovat

Mňa, tohle ale nezahájilo dvacáté století - stačí se podívat do minulosti. Všude lze nalézt degradace lidských bytostí, ať už kvůli společenskému původu, ekonomickému postavení, pohlaví nebo přehršli dalších možností.

Otázkou není, kdy to začalo, ale co s tím člověk udělá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama