Vykopali jsme zákopy a pohnojili vzájemnou nenávist

19. února 2011 v 12:41 | GSchwarz
Byli jsme vždy dobrými vojáčky. Již Švejk cituje rakouskou baronku, která tvrdila: "čésky fojak, tóbry fojak!" Včera večer jsem však přehodnotil vše, co jsem si o nás myslel. Pravdu totiž měl tatík "bolševik", který nás nechal hlásat doktrinu všech doktrin, že totiž budeme bojovat za mír, i kdyby měl zůstat jen kámen na kameni. Považoval jsem to, podobně jako většina normální populace, za dobou historku k pivu, leč včera jsem pochopil že tato myšlenka je naší národní povaze vlastní. Sledoval jsem totiž pořad paní Jílkové, který se jmenuje "Máte slovo" nebo podobně.
Musím říci, byla to bitva, která se jen tak nevidí. Jak už to bývá zvykem, kromě velkého hluku, kdy bylo těžko rozumět jednotlivým aktérům, se také nic nevyřešilo. Byla to spíše sociologická studie o duší našeho národa, respektive jeho inteligence. Křičeli tam na sebe odboráři, zástupce LK, poslanci, ředitel nemocnice, pacienti, zkrachovalí politici jakož i "normální občané".
Jeden zásadní efekt to přece jenom přineslo. Vykopali se další nové zákopy a zátarasy mezi pacienty, lékaři, zdravotnickými pracovníky všech úrovní a dosud zdravým obyvatelstvem. Byl tam podkopán zbytek nezbytné důvěry pacienta v lékaře, lékaři byli prohlášeni kriminálními živli, rozeštván byl i zbytek zdravotnického personálu. Vzalo za své vše, co je etické a je podmínkou úspěchu lékařské péče. Poslanci a zástupci správního aparátu se chopili alibisticky názoru, že proběhlými událostmi se ocitla zdravotnická reforma v nedohlednu (jaká to logika????). Zhrzení politikové (Cikrt) poskakoval a nekoordinovanými výkřiky si vyléval utajené emoce věcmi s problematikou vůbec nesouvisejícími, vyznívajícími jako "Rath před soud", "zatkněte Ratha, když ho už nepopravíte"!
Ubohá paní Jílková! Přes její rozhodnost se jí to zcela vymklo z ruky a režie, jako by si to vychutnávala, program nestáhla a místo toho ukázala národu - bohužel také našim dětem, pro které to byl pořad zcela nevhodný - jaký jsme to boží dobyteček.
Místo Entropy bych doporučoval předložit onen záznam parlamentu EU, aby poznal, že nás ještě nepoznal. Nemuselo by se to ani dabovat, protože stejně nebylo téměř nic rozumět. Stačilo by zvukově promítat hluk při tsunami, nebo podobných katastrofách.
Z tohoto zážitku mi zbyl jen nesmírný stud. Hlavně před Němci, kteří se v těchto dnech zabývají obecně evropským odsunem Němců po 2. světové válce. Ani jsem se nedivil svému příteli, takto zapřísáhlému antigermanistovi, který pořad komentoval: "kdyby zítra někdo navrhl, zda chceme být další spolkovou zemí Německa, hlasoval bych pro"! Rovněž své moudré, bohužel již zemřelé babičce v Rakousku bych měl co referovat na její každoroční otázku: "co je nového v té vaší bohem opuštěné zemi?"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama