PES A JEHO DUŠE

11. listopadu 2010 v 12:26 | GSchwarz


Ještě na základní škole ve skautu jsem se naučil mít blízký vztah k přírodě. Měli jsme tehdy velmi rozumného, i když jen o málo staršího oddílového vedoucího, který nás každý týden bral na trampské výlety, ať pršelo nebo bylo hezky. Nenásilnou demonstrační metodou nám přibližoval přírodu. Do svého výkladu zahrnoval vše, přes roční doby, počasí, koloběh dnů, zvířata a květenu, až po skály. Pochopil jsem věci, které si často dospělý neuvědomí, např. že i skála má svůj život, květiny pohyb (podle slunce, vody a zeminy), jenže čas života je u všech těch druhů jiný, avšak všem ubíhá. Jedním z hlavních faktorů je relativita a vývoj. Vše to se nám mnohem později hodilo na vysoké škole při výuce marxismu - leninismu. Nakonec nám to bylo spíše ke škodě, protože lektoři viděli v nás diverzanty a říkali, že "ty znalosti musí mít u třídních nepřátel jistě hlubší kořeny, musíme si na ně dávat pozor"!
Zásluhou našich skautských vedoucích jsem také záhy pochopil vzájemnou závislost jednotlivých přírodních druhů. Obzvlášť mě zaujala láska některých, zejména opuštěných lidí k domácím zvířatům. Vedoucí nám vykládal, že Angličané neznají slova jako je žrát, chcípnout apod., že i zvířata jedí a umírají. V kulturním světě se to demonstruje i samostatnými hřbitovy oddaných domácích mazlíčků, které jsou méně zanedbávané, jak naše hroby.
Všechny tyto příhody jsou pro mě dodnes živé, jakoby se odehrály včera. Přispěly podstatně k mé filozofii pojímání přírody a vzniku světa, účelu naší existence a k pochopení jiných základně důležitých otázek.
Po válce, když už skauting nebyl skautingem, jsem chodil na doučování latiny k jistému vzdělanému německému doktorovi theologie, který se chystal ke stěhování z Čech do Vatikánu. Svým charismatem šiřil kolem sebe aureolu téměř vševědoucnosti. Přitom byl lidský a simplicitní, takže jeho myšlenky byly i pro mne, postrádajícího základní vzdělání, dobře pochopitelné. Vedl mne k názoru, že každý vzdělaný člověk by se měl zamýšlet nad zásadními otázkami své existence, životního stylu a své úlohy. Dovedl jsem pochopit jeho názory, aniž bych je slepě přejímal. V jedné věci jsme však nebyli zajedno, když mi vysvětloval, že jenom člověk má ze všech bytostí "duši". Ostře jsem protestoval, neboť jsem již dávno chápal vzájemnou závislost živočišných druhů. Poznal jsem případ, kdy pes umřel na hrobu svého pána, i když o něj pečovaly jeho děti. Že by se tyto milující bytosti nesešly v ráji? Jaká by to byla krutost...!
Věděl jsem již také, že všechny živočišné druhy mezi sebou komunikují, avšak buď my jim nerozumíme, nebo používají odlišnou zvukovou frekvenci, které naše ucho neslyší. Je to jeden z mnoha případů, kdy lidský duch není zdaleka nejbystřejší.
Ve stáří, kdy jsem o tom již neuvažoval, si moje společnice obstarala malého, krásného a velmi milého bišonka, naši Betty. Nikdy mne nenapadlo, že mohu užívat ještě tolik radosti, lásky a oddanosti, ale i pochopení. Možná, že si nerozumíme,   plně se však chápeme. Mládí si rádo hraje, já mám rád svůj klid. Řešíme to kompromisem. Jen úplný pomatenec mi může říkat, že naše Betty nemá duši. V tom případě se bohužel po smrti dostane rovnou do nebe, což bych jí nepřál, stejně jako sobě. Avšak, že Betty má duši, to mohu odpřísáhnout .....!
BETTY - právě jsme ji donesli

BETTY - opanovala nový domov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Barčaッ Barčaッ | Web | 11. listopadu 2010 v 13:44 | Reagovat

jé... ten pejsek je pěknej ;-)

2 Ash Ash | E-mail | Web | 11. listopadu 2010 v 15:06 | Reagovat

Jistě, že má duši! A mají ji všechna zvířata. To jenom mi jim bohužel pořádně nerozumíme. Ale duši mají. To vím.

P.S. krásně napsaný článek!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama