MUCHOVA EPOPEJ – POLITICKÁ ZBRAŇ

11. října 2010 v 16:34 | GSchwarz
Nejen hašteřivost, ale i vzájemné bojůvky a boje patří mezi nejtypičtější vlastností Čechů, obecněji Slovanů. Již kněžna Libuše s tím měla problémy, později Svatopluk, jemuž nepomohlo výtvarné zhmotnění svornosti třemi svázanými pruty, poté i Husité - údajně nejslavnější doba našich dějin. Když je neporazil ani silný nepřítel, zmasakrovali se sami u Lipan. A co vzájemné nejen politické boje Staročechů kontra Mladočechy, Sokolů a Orlů atd., atd.. Promiňte, zapomněl jsem na Bílou horu. Tam přece také čeští stavové pro svoji hádavost a nedisciplinovanost utekli i se svým králem, Fridrichem Falckým z bojiště. A to měli strategickou převahu, přičemž nevyužili ani rezervních sborů, schovaných u letohrádku Hvězda a nechali na bojišti bez pomoci vykrvácet moravská vojska.
Ani politicky to pak Čechové nezvládli a obrátili se ve své nesnášenlivosti proti vlastním bratrům. Důsledek této zbabělosti byla třistaletá "nadvláda Habsburků". Prosím, ty uvozovky tam jsou schválně. Byl zde totiž tři sta let relativní klid, neboť naše hašteřivost byla "brutálně potlačována". A co zde mezitím Habsburkové vybudovali? Např. Pražský hrad v dnešní podobě, kterým se chlubíme před světem a podobné je to s dalšími stavbami a kulturními památkami. Když jsme se pak od této krutovlády očišťovali, vylili jsme vaničku i s dítětem. Dnes se dovedeme smát jen senilnímu císaři, zatím co naši prezidenti přijímají vysoké státní návštěvy pod nadživotními obrazy Habsburků - ta schizoidní nedůslednost! Nemáme však to zdravé národní sebevědomí, i když jsme chytřejší než delfíni. Obrátili jsme se na Východ a hledali svoji existenci v panslovanství. A když nás v posledních osmdesáti letech i to zradilo, obracíme se k dalšímu extrému, na Západ. Mám při tom na mysli "kolébku kultury", naši zlatou Ameriku, o které se domníváme, že nás považuje za obzvláštní "kámoše", protože jsme bez odmluvy přijali jejich radar, zatím co před pár lety bychom také bez odmluvy uvítali na našem území ruské rakety.
Protože se svět, až na terorismus, bohudík uklidňuje, bojují nyní Pražané alespoň na frontě volebního boje. Jako vždy, nezvolili argumenty, které by sloužily blahu občanů. Jejich spravedlivý hněv se obrátil proti nenáviděným, primitivním Moravanům, kteří mají slepě poslouchat pražské Pepíky jen proto, aby Praha byla matičkou měst. Pražský radní Ondřej Pecha si k tomuto boji zvolil jako nástroj, který mu nemůže ublížit, Muchovu epopej. Osobně je mi jedno, kde se epopej nachází, ale je krajně nemorální a demagogické, jakým způsobem pan radní zneužívá naše kulturní bohatství a jak hrubě osočuje představitele JM kraje, kteří jen vykonávají svoje povinnosti. Pan Pecha není právě ten, se kterými by se museli bavit. Navíc jeho spěch svědčí, že mu v podstatě nejde o epopej. "Malá domů" se musí zahrát ještě před volbami, aby pan radní, který przní Karlův most a jiné pražské památky, měl nějakou politickou zásluhu. Mimochodem, pan radní se při televizní relaci vyznačoval vyjadřovací neschopností a neznalostí problému, které by si nemohl dovolit ani mongolský pastevec.
Milí Pražáci, miluji Vaše město a trpím, když slyším, jak se u Vás zachází s kulturními památkami a osobnostmi, např. Franzem Kafkou. Zvolte si do svého čela odpovídající představitelé, nejste přece tak hloupí, abyste museli mít v době krize olympiádu, městskou formuli 1, velehory a jiné zbytečnosti, které mají svoji tradici v ostatních oblastech té také vaší republiky. Ano, vezměte si epopej, je-li vaše, avšak učiňte tak důstojně, způsobem, který odpovídá chování kulturních pracovníků střední Evropy. Nevolte lobbyisty, kteří se pak obklopují podobnými osobnostmi, jako je "taky umělec" Ondřej Pecha.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 veteranus veteranus | E-mail | 12. října 2010 v 16:46 | Reagovat

Gschwarzi, bravo! Závidím lidem, kteří dokáží reagovat na chytré věci krátce, několika slovy. Já to neumím. Ale pokusím se. Zdá se mi, že si nerozumíme v jedné věci. Co lze a co nelze nazývat politickou zbraní. To, co předvádí pražští radní v bitvě o Slovanskou epopej, to není politika (a tedy ani jejich zbraň není politickou zbraní,)a jejich demonstrativní arogance a pohrdání lidmi, kteří žijí mimo metropoli, to je opravdu, ale opravdu možné jen v naší zemi! V zemi, kde se ctí jen některé zákony, tyy které vyhovují naší plutokracii. Quid leges sine moribus!Neříkal to už Horatius?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama