Smilníš?

21. září 2010 v 15:35 | GSchwarz
V rámci zkoumání významu "desatera božích přikázání" pro mládež 21. století mě upoutalo slovo "smilnit". V mládí se mi zdálo jasné, dnes již ne. Zjistil jsem, že v dostupné české církevní ani světské literatuře toto slovo buď neexistuje, nebo je bez konkrétního vysvětlení. V německém jazyce je naproti tomu tento pojem běžně používán v světské literatuře, zejména právnické. Z tohoto pramene jsem rovněž zjistil, že v "desateru přikázání" je smilstvo nahrazeno cizoložstvím, to znamená, nesmíš cizoložit, což se kryje z další z přikázání, "nevezmeš manželky bližního svého…". Pojem "smilnit" - Unzucht treiben - je v německých encyklopediích široce rozveden a pečlivě vysvětlen. Ve zkratce znamená úchylné lidské sexuální chování, odporující běžným kulturním nebo náboženským tradicím a kontextům jakož i přijatým nebo předem určeným všeobecným předpisům o mravočestnosti. Kontexty jsou podle církve stanoveny jak světskými, tak i theologickými orgány. Bohužel nejsou jednotně definovány.
V tomto smyslu pojem smilnit je historickým, dnes téměř zaniklým výrazem. Bohužel jeho nejasnost vede k tomu, že stále ještě existují normy, tabuizující tento pojem, ačkoliv by se měl odpovědně řešit. Dnešní společensko - sociální situace tíhne spíše k druhému extrému a chce tuto jistě kontroverzní problematiku řešit již v mateřských školkách.
V německé a jistě i jiné společensko - právní dikci se pod pojem "smilstvo" (Unzucht) zahrnuje sexuální zneužívání dětí, znásilnění, dětská pornografie, jakož i sexuální aberace typu nekrophilie (sex se zemřelými), nebo zoophilie (sex se zvířaty). Řada dalších sexuálních deviací, jako jsou sadismus, masochismus nebo i fetišismus, se oproti minulosti k vyloženým aberacím již nepočítají, neboť se stávají součásti běžných sexuálních praktik. Také návštěva veřejných domů, jakož i cizoložství přestávají být smilstvem, aspoň v soudním právu. Samozřejmě jsou velké rozdíly v nazírání na jednotlivá odvětí "smilstva" podle země, náboženství a světadílu.
V západních demokraciích došlo v druhé polovině dvacátého století k podstatné liberalizaci jednotlivých sexuálních praktik v rámci kulturní liberalizace a sexuálního sebeurčení. Některé sexuální praktiky, dříve označované za smilstvo, se trpí v rámci sexuálních hrátek. Sem patří zejména orální, anální a skupinový sex. Nejvíce se kulturně - sexuální liberalizace projevila u homosexuálů, kteří dnes mohou uzavírat zákonná partnerství v mnoha západních zemích. Uvolnění sexuální promiskuity se nutně projevilo i v doporučování kondomů, zejména z hlediska ochrany proti infekcím, což bohužel katolická církev dodnes nemůže pochopit.
Masturbace, dříve zatracována, se dnes dokonce doporučuje ke zdravému pohlavnímu životu dospívajícího, nebo i dospělého, který z jakéhokoliv důvodu sexuálně abstinuje. Fysiologicky je to zcela opodstatněné, neboť neustále se tvořící sperma musí mít přirozený odchod a to nejen v nočních polucích. Do této skupiny patří i většina katolických kněží, kterým nelze masturbaci na rozdíl od paedofilie zazlívat. Sexuální problematika není řešena také ve věznicích, kde vzniká výchova homosexuálů, často k tomu donucených v rámci šikány.
Podívám-li se, kolik "smilstva" se za posledních šedesát roků stalo v důsledku sociálně - sexuální liberalizace součástí běžného sexu, zatočí se mi hlava z představ, že za dalších šedesát let budou např. nekrofilie nebo zoophilie také patřit mezi nové sexuální hrátky. Pokud se týká zoofilie, nebylo by to nic zvláštního. Vždyť kromě skotských ovčáků se oddávaly sexu s labutěmi i středověké, vznešené aristokratky. Pakliže bychom byli důslednými Fredovými žáky, mohlo by se zdát podezřelým i moderní opatřování si malých psích mazlíčků a kočiček některými našimi "celebritami". Avšak ať chceme nebo nechceme, vývoj stejně nezastavíme. 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pazelv pazelv | Web | 21. září 2010 v 16:35 | Reagovat

Zajímalo by mne, kde jsi přišel na ty vznešené aristokratky s labutěmi :-) Jinak zajímavý názor...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama