ASISTOVANÁ SMRT - UŽ JE TO TADY!

29. září 2010 v 13:40 | GSchwarz
V minulých týdnech se mnou neobyčejně často komunikuje přítel z mládí, absolvent obchodní akademie, velice úspěšný, dnes v důchodu, požehnaného věku. Navštěvuje mě vždy, když je mu těžko. Manželka mu umřela a děti, i když se chovají slušně, nesdílejí starosti starého dědy.
Přichází stále častěji, potřebuje se vymluvit a je spokojenější, vidí-li, že stárníci mají obdobné problémy. O zdravotnictví toho moc neví, byl vždy zdráv a jedním ze spolehlivých  pracovníků, kteří běžná onemocnění přecházejí. Ovšem stáří je tu a s ním i spousta neduhů, včetně ztráty svých nejbližších, kamarádů i spolužáků Nikdy o smrti nepřemýšlel, nezařadil ji do své životní filozofie, o to více je zaskočen.
Poslední dny se však nezvykle odmlčel, měl jsem o něho obavy, proto jsem mu zavolal. Ozval se až po několikerém prozvánění. Z jeho hlasu byla znát panika. Vykládal mi poněkud zmateně, že jeho nejbližší přítel byl převezen z penziónu, ve kterém bydlel, do nemocnice, kde byl operován zřejmě pro zlomený krček kyčelní kosti. Při návštěvě na jednotce intenzivní péče byl zaskočen změněnou vizáží nemocného přítele, z jehož očí vyzařoval strach. Byl napojen na přístroje a z těla mu vycházela spousta hadiček. Abych ho uklidnil, řekl jsem mu, že zlomenina je v třiaosmdesáti letech vážným onemocněním, ale že positivní přístup mu dává naději to všechno přečkat v relativní pohodě. Problém však je v tom, kam bude po eventuálním uzdravení pacient převezen, neboť jistě již nebude natolik soběstačný, aby dále bydlel v penziónu. Kamarád mi sdělil, že o tom se svým přítelem již před úrazem mluvil a že ten ho ujistil, že má v penziónu tak dobrou pozici, že se o něj postarají. To mi sice připadalo nepravděpodobné, ale mlčel jsem, abych kamaráda ještě více nezneklidňoval.
Pak mi kamarád opět volal. Jeho hlas zněl krajně rozrušeně. Vykládal mi, že svého přítele obden na oddělení JIP navštěvoval a s ním běžně komunikoval. Včera však přišel do nemocnice a bylo mu oznámeno, že jeho přítel byl přeložen na normální chirurgický pokoj. Když tam zašel, našel svého přítele ležet odpojeného od všech přístrojů, jen s dokapanou infusí v paži, což je medicínské faux pas. Nemocný s ním již nekomunikoval, ležel s otevřenými ústy a propadlým obličejem, jeho očí tupě zíraly do stropu, na oslovení nereagoval. Kamarád chtěl mluvit se zdravotní sestrou, přišel však pouze sanitář, který mu oznámil, že ten pokoj, ve kterém leželi ještě dva pacienti v podobném stavu má na starosti on - tedy nižší zdravotnický pracovník, který obvykle vykonává jen pomocné práce, nikoliv ošetřovatelskou péči. Na upozornění, že nemocný má vykapanou infuzi mu sanitář sdělil, že o tom ví, ať se nestará. Kamarád byl samozřejmě šokován a chtěl mluvit s nějakou sestrou, což se mu ani po delším úsilí nepodařilo. Pro úplnost je nutné podotknout, že nemocný neměl blízkých příbuzných. V dokumentaci uvedl jako jediného oprávněného pověřeného člověka jakousi ženu, vydávanou za vnučku. Ta se však po celou dobu nemoci neozvala.
Laickému lidu je nutné celou záležitost vysvětlit česky: ano, už je to tady - zkomolená euthanázie, proti které nemůže nikdo nic namítat, protože se jedná o medicínsky i lidsky zcela neperspektivního nemocného, který bude tímto aktem ušetřen dalšího, nejen zdravotního, ale i společensky krutého přežívání. S tím nelze než souhlasit. To však není pravá milosrdná euthanázie, při které vám podají nápoj, po kterém klidně zemřete, životně důležité funkce se zastaví během několika okamžiků a kdy vás váš nejbližší drží za ruku. To je spíše "asistovaná vražda", odstavení od přístrojů, kdy nemocný padne sice do různě dlouhého komatu, avšak nikdo neví, jaké duševní hrůzy při tom prožívá, má-li k tomu relativně zdravé srdce, které vydrží tepat ještě několik dnů.
Tak to ne, přátelé, to jistě není ta správná cesta. A to všechno bez souhlasu nemocného nebo jeho nejbližších? A motiv této náhlé a v tichosti provedené zásadní změny léčby? Podle všech průvodních fenoménů se zdá, že humánní stránka musela ustoupit "nezbytným ekonomickým úsporným opatřením". Ne, že bych princip odsuzoval, každopádně způsob provedení této "řízené vraždy" nebo chcete-li "důstojného ukončení léčby" je nemorální a neetický!
Vy odpovědní, kterým jsme dali svoji důvěru, najděte konečně odvahu ve svém jednání a nebojte se hysterických výkřiků o euthanázie jako o řízené sebevraždě. Ti, co něco takového prohlašují jsou hlupáci, kterým nepřeji, aby důsledky svých laických a zločinných teorií okusili na vlastním těle!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama