Už jsem zase někoho naštval

14. července 2010 v 11:45 | GSchwarz
Ve svém předminulém článku jsem se pozastavil nad uvědoměním si, jak vyložení náckové a bývalí fašisté vykonávají dlouhodobé vysoké a odpovědné funkce v celoevropským nebo i celosvětových organizacích, které jsou složkou tzv. vyspělé demokratické společnosti. Trochu jsem se nad tím zamyslel v pochopitelném úžasu a uvažoval jsem nad tím. proč a zač tyto prebendy vznikly. Dospěl jsem k závěru, že hromadné masové projevy, jako Všesokolské slety, Spartakiády apod. mají ideologicky něco společného s masovými projevy diktatur, jako byly noční pochody nacistů s bubny, prapory a loučemi nebo hromadné manifestace s hysterickými projevy italských fašistů. Především vedou k průměrnosti a potlačení elit.
V článku jsem byl značně oparný, protože jsem nechtěl vzbuzovat vášně bývalých komunistů, s nimiž jsem již dávno uzavřel příměří, protože nejsem člověk schopný nenávisti a můžeme se sice mýlit všichni, ale současně neseme i za akce uskutečněné v "omylu" plnou zodpovědnost. K určitým ústupkům jsme sice nucení skutečností, že u nás neproběhla debolševizace a proto je politická skutečnost taková, jaká je, zatím co v Německu proběhla denacifikace, takže dnes tam s extremizmem nemají větší problémy.
Pan veter-anus, jak se označuje, si z doby totality odnáší nepochopitelné komplexy a štvou ho věci, které by ho právě neměly rozčílit. Tak např. jsem ho označil za vysokou šarži socialistického letectva (byl plukovníkem, který vystudoval prestižní vojenskou školu v SSSR a zastával vysoké funkce - velitel Ruzyňského letiště). Iritovalo ho, že jsem ho neoznačil za komunistického důstojníka. Nechápu proč? Nebyli jsme zdaleka ještě komunistickým státem (díky Bohu) a v podstatě v tom nebyl rozdíl, protože stejně musel slepě poslouchat Sověty, i kdyby mu poručili, aby bombardoval svůj rodný dům, jistě by  to provedl. Dále mi vyčetl, že Spartakiády byly již dávno před rokem 1945, což jsem ve svém článku pro úplnost uvedl, ačkoliv to nemělo pro smysl článku žádný význam. Omlouvám ho, je to jistě deficit zraku, který se v našem věku může objevovat. Na klečící davy na Letné si komentátor nevzpomíná, což je u nositelů "socialistické společnosti" celkem pravidlem. Jistě si také nevzpomíná na masy jásajících lidových milicí na Staroměstském nebo Václavském náměstí. Velmi mi to připomínalo rok 1939, kdy se tam provolávalo se stejnou vehemencí: Wir danken unseren Führer", i když to tehdy byli velkou většinou Němci!
Proč mi ale vyčítá, že kromě Internetu používám i jiná media k získávání informací?? To je snad zcela přirozené již z metody vědecké práce. Asi je to další jeho perzistence drilu, kdy ke svému poučení používal výhradně Leninovy a Stalinovy spisy, respektive to, co mu Ústřední výbor za takové předkládal.
Nejvíce však panu veter - anusovi vadí přece jenom kolektivní akce, ať Slety nebo Spartakiády, které spojuje se sokolskou myšlenkou "ve zdravém těle - zdravý duch" a jejich absenci považuje za důvod zhoršující se fysické vyspělosti naší mladé generace. To je úvaha ve svém důsledku téměř katastrofická, neboť říká: "Zaveďte znovu Slety, resp. Spartakiády a budeme mít opět národ Frištenských a Einsteinů". Jaká by to byla katastrofa, kdo by spravoval záchody a kanalizace? Psychosomatické zdraví samo o sobě jistě není závislé na kolektivizaci společnosti, spíše naopak. A navíc, neubylo by ani tunelování a krádeží, ani lhaní a podrazů. Tedy snad méně Einsteinů ve prospěch obyčejných, charakterních lidí se selským rozumem ….!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 veteranus veteranus | E-mail | 17. července 2010 v 9:05 | Reagovat

Pane Gschwarzi, když čtu Váš poslední příspěvek, který jste nazval  „Zase jsem někoho naštval“, otazníky v mých myšlenkách jen přibývají. Měl byste, když už se pouštíte do internetové diskuse s člověkem, který je na druhém konci komunikačního kanálu, jenž Vás s ním spojuje, být adresnější a konkrétnější. Docela bych z Vašich vět, mohl nabýt dojmu, že jsem to právě já, tedy onen „veter.anus“, kdo je naštvaný. Ač jsem si svůj komentář, který jsem, asi jako jediný, vložil k Vašemu článku, ještě několikrát přečetl, nepochopil jsem, - asi proto, že si, podle Vaší, na dálku učiněné diagnózy, „odnáším z doby totality nepochopitelné komplexy“-, ze kterých mých formulací usuzujete, že jsem se „naštval“. Či jste snad myslel někoho jiného, o němž já nemám ani tušení?
Prohlašuji, že v mém případě o nějakém „naštvání“ nemůže být řeč. Spíše se jedná o údiv a o jedno z dalších zklamání, které člověku přináší dnešní doba. Snad z mých dalších slov vnímavý čtenář pochopí, proč jsem byl udiven, eventuelně zklamán. Předesílám, že předtím, než jsem na Vaše články reagoval, jsem již získal jistou zkušenost s tím, jak je na většinu příspěvků v desítkách blogů, jež jsou aktivními v naší zemi,  v drtivé většině reagováno. Pokud to nejsou vyložené vulgarity, pak to jsou snad z osmdesáti procent výlevy lidí, kteří si svými příspěvky kompenzují své komplexy různého charakteru. Píší ve zkratkách, ne k věci, mnohdy demagogicky řadí s tématem nesouvisející myšlenky.
Přiznávám, že přistupuje k napsání komentářů k vašemu blogu, jsem, teď už si nejsem jist z jakého důvodu, očekával, že se setkám  s publicistou jisté intelektuální úrovně, který se zamyslí nad podstatou mého komentáře, nebude mne stylizovat do podoby „jistého svého spolužáka“, se kterým možná měl v dobách, kdy spolu byly spolužáky, dosud nevyšuměvší spory, a nebude k diskuzi přistupovat předpojatě.
Mimochodem: k Vaší „diagnóze“, kterou jste „na dálku“ vyslovil o mé osobě, když jste mne jednak označil za člověka „zakomplexovaného obdobím totality“, též za člověka, který „vytrvává či setrvává“ (persistare,lat.) v jakémsi, Vámi blíže nedefinovaném „drilu“, bych si dovolil malé odbočení do minulosti. Kdysi, už je hodně dávno, jsem kolem jedněch Vánoc začal mít bolesti břicha. Volali jsme pohotovost. Přišel lékař, který měl právě službu (později se ukázalo, že to byl oční specialista). Když vstoupil do ložnice, kde jsem ležel na posteli u okna, ještě ode dveří, než přistoupil k mému lůžku, vyslovil diagnózu, přibližně tohoto znění: „To nic nebude, to jsou větry!“ Z těchto jeho „větrů“, diagnostikovaných rovněž „na dálku“, se vyklubala perforace slepého střeva a já se pak více než týden nacházel na cestě mezi životem a smrtí!  To mne poučilo, jak mohou být velice nebezpečnými a ošidnými diagnózy „na dálku“!
Buďte, prosím, tak laskav a opakujte mi svou formulaci v předešlých článcích, kde jste mne, tedy „veter.anuse“ označil za socialistického důstojníka? Pokud si vzpomínám, a mám příslušný text před sebou, hovořil jste „ o jednom ze svých spolužáků“, který Vám poslal jakési písmo, nikoliv  o mně, jako komentátoru Vašeho článku. Onoho své spolužáka jste označil „za vysokou šarži socialistického letectva  ( teď to ještě zpřesňujete, že byl plukovníkem, který vystudoval prestižní vojenskou školu v SSSR a zastával vysoké funkce - velitel Ruzyňského letiště). Máte  v tom, milý pane Gschwarzi, nějaký zmatek. Prosím, abyste, pokud ještě bude příležitost a chuť v našich debatách pokračovat, vycházel z toho, že jsem pro Vás „veter.anus“. Druhé části mého internetového jména za tečkou netřeba přidávat lékařský význam, ale jeho základní význam. „Anus“ totiž ve svém základním významu, je buď“ „stařena“, nebo „kruh“ v maskulinním významu a v tom případě znamená zvláště „kruh k upoutání nohou“ (viz Latinsko-český slovník, SPN, Praha,1991). A tečka je tam proto, že bez ní mi to nechtěli vzít.
Neskrývám, že se mi v mnoha věcech diskuze s Vámi nelíbí.  Bylo by jistě nejjednodušší mávnout  nad tím rukou a už více nereagovat. To jsem již několikrát udělal, když jsem se v naší zemi (zdůrazňuji slovo v „naší“, jsou i jiné země, kde blogařská diskuze je vedena mnohem kulturněji) zapojil do blogařských diskuzí a obdržel na své věcné připomínky jen nadávky hospodského typu . Ale rozhodl jsem se učinit ještě jeden pokus.
Jsem pro otevřenou a věcnou diskuzi, kde se budou tříbit názory a kde budou používány argumenty a která bude především slušná.  Mnohé Vaše věty tak, bohužel, vnímat nemohu.  Na příklad formulace, kterou jste použil, cituji: „na klečící davy na Letné si komentátor nevzpomíná, což je u nositelů "socialistické společnosti" celkem pravidlem. Jistě si také nevzpomíná na masy jásajících lidových milicí na Staroměstském nebo Václavském náměstí“, je, mírně řečeno, urážlivá.
Předně: každý člověk, nejen tak zvaný „nositel socialistické společnosti“ (co to, prosím Vás je?)má právo zapomenout, nevzpomenout si apod. A vůbec to neznamená, že by tato lidská vlastnost měla či mohla být spojována s jakýmkoliv filozofickým, politickým či nevím ještě jakým názorem. Navíc: jestli jsem použil výraz „nevzpomínám si“, neznamenalo to v daném případě nic jiného, než  si nelze vzpomenout na něco, co se vůbec neodehrálo. Jako člověk dovršivší určitý věk, mohu jistě zapomínat či nevzpomenout si. Ale jak jsem již psal, zážitky z Letné z roku 1989 bylo natolik silné, že bych takový jev, jako by bylo pokleknutí na kolena, tehdy se odhadovalo, že tam byl snad milion lidí, bych nemohl zapomenout.  Tvrdím, že na dvou manifestacích na Letné, na kterých jsem osobně byl, nikdo, opakuji nikdo, neklečel!  Na to bych nemohl zapomenout, stejně jako nezapomenu na to, když jsem viděl v TV německého kancléře W. Brandta, jak poklekl před  vchodem do KT v Osvětimi!  A co se týče Václavského náměstí? Tam jsem byl při jisté spontánní manifestaci jen jednou, a to po vítězství našich hokejistů nad celkem SSSR v zimě roku 1969.
Obviňovat  mne z toho, že jsem „ke svému poučení používal výhradně Leninovy a Stalinovy spisy (i když to jistě by nebyl žádný zločin, maximálně snad v očích senátora Štětiny či pisálka Karla Steigerwalda z MfD), respektive to, co mi Ústřední výbor za takové předkládal“, by samo o sobě stačilo, abych už v diskuzi s Vámi nepokračoval.  Odkudpak to víte, že či zda jsem vůbec někdy nějakou práci Lenina či Stalina četl? Jestli mne stylizujete do jiné osoby a máte v tomto směru  nevyjasněné vztahy se svým „bývalým spolužákem“,  a tímto si je chcete před internetovou veřejností vyřizovat, tak si, prosím najděte jiné cesty, jak si to s ním „vyřídit“. Možná k tomu bude ochoten přistoupit. Já na takovou hru přistoupnut nehodlám.
K mým údajným „výčitkám“, že „kromě Internetu používáte i jiná media k získávání informací?? To je snad zcela přirozené již z metody vědecké práce.“ Já Vám, pane GSchwarzi, v tomto směru nic nevyčítám. Jen se podivuji tomu,  že máte svůj blog, publikujete na něm své názory, připouštíte, aby byly komentovány, ale z komentářů jsou zveřejněny jen některé a jiné se k Vám, pravděpodobně,  jak usuzuji z Vašich formulací, dostávají jinými kanály. To přece nemá nic společného s metodou vědecké práce, ale s jistou výběrovostí účastníků diskuze na Vašem blogu.
Z jakých mých vět usuzujete, že jsem Vám „vyčetl, že Spartakiády byly již dávno před rokem 1945“? Já jsem jen oponoval Vašemu názoru, že Spartakiády byly jen „přejmenováním“ Všesokolských sletů. Uvedl jsem, že podle mých vědomostí, byly původní Spartakiády organizovány rovněž v době, kdy se též konaly všesokolské slety a že to byl projev dělnických tělocvičných aktivit a že tedy ony Spartakiády, které tak obdivoval A. Samaranche, navazovaly na  tyto tradice, aniž bych popíral, že i všesokolské slety mohly být pro  organizátory  Spartakiád po Druhé světové válce jistou inspirací a návodem. Nejsem tělovýchovný historik ani vševěd, a mé názory jsou jen názory laika.
Za vrchol Vašich nepodložených a oponenta diskriminujících „úvah“  (které představují zase svým způsobem „diagnózu na dálku“), o tom, co mi vadí či nevadí, však pokládám to, že  neexistenci takových masových akcí „považuji za důvod zhoršující se fysické vyspělosti naší mladé generace“. Já jen vyjadřoval názor, že jak provádění sletů, tak i spartakiád, mělo, kromě toho, že se jim dostalo „cti“ být porovnávány  s projevy nácků v Mnichově a jinde, jistý, nikoliv rozhodující, vliv na pěstování „zdravého těla“ národa, nejen mladé generace.  Tuto mou myšlenku lze vyvrátit jistě vědečtějšími prostředky, než jen demagogicky znějící větou: "Zaveďte znovu Slety, resp. Spartakiády a budeme mít opět národ Frištenských a Einsteinů“.
Jinak se připojuji k patetickému zvolání pana GSchwarze: „Méně Einsteinů ve prospěch obyčejných, charakterních lidí se selským rozumem ….!“ A jen bych ji doplnil: „Nechť se více těchto obyčejných, charakterních  lidí se selským rozumem více projevuje i na poli českých blogů.“

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama