OKOUZLENÍ SPARTAKIÁDOU

25. června 2010 v 11:59 | GSchwarz
Marná sláva, ať je člověk sebestarší, největší a nejhlubší zkušenosti si přináší z mládí. Zřejmě je po celý život podvědomě studuje a rozebírá. A snad proto mě utkvěle pronásleduje vzpomínka na obdiv mého otce před Všesokolskými slety a davy jednotně pochodujících šiků Sokolů za provolávání národních hesel. I když byl hrdým českým národovcem, nutil mne osobním dohledem u holiče, abych se nechal strojkem vyholovat vysoko nad uši, což mi bylo odporné. Jednak se tehdy nosily právě dlouhé vlasy, jednak mi to připomínalo halasné a ukázněné šiky všech možných "národovců", později i Hitlerjugend, zbavené svobodného rozhodování a vykonávající do detailů zločinné i sebezničující rozkazy nadřízených. Ani šest let nacistického koncentráku otce nepoučilo a po válce, ještě před vznikem Spartakiád, obdivoval pochodující mažoretky v americké armádě, které viděl v Norimberku. Když jsem měl v roce 1948 před sebou problematickou maturitu, protože jsem měl velmi nepříznivý třídní původ a u komunistů jako individualista jsem nebyl oblíben, nutil mne otec místo studia chodit dvakrát týdně cvičit na poslední Všesokolský slet. Dlouho jsem nechápal tuto otcovu diskrepanci.
Dnes, po celoživotní zkušenosti je mi jasné, že krajní nacionalismus má mnoho společného s diktátorskými metodami, které v kolektivních aktech vypírají lidem mozky a berou jim jakékoliv morální i etické svobodné myšlení. Zavádějí centrální jednotné normy morálky a celého života společnosti pod hrůzným heslem, které vymysleli komunisté: "Kdo nejde s námi, jde proti nám"!
Mistři v předvádění masového brain washingu byli nacisté a zejména jejich noční pochody ulicemi Norimberku nebo Mnichova, spojené i s jednotným hlasitým projevem až hysterické arogance. Když o těch všech událostech dnes uvažuji a srovnávám je s mentalitou svého nacionalistického otce - nadšeného Čecha, nemohu se zbavit myšlenky, že oba ideologické směry, i když jsou ve svých morálně - etických důsledcích zcela odlišné, mají zejména v oblasti  mocenské ideologie mnoho markantních paralel. 
Definitivně mě v tom utvrdil článek Jana Macháčka z dubna t.r. v Reflexu.cz, kde jsou uveřejněna fota J.A. Samarancha hajlujícího nebo klečícího ve falangistické fašistické uniformě před Frankem. Dvě s těchto fot si dovoluji pro věrohodnost mého tvrzení uveřejnit i v této poznámce. Ne náhodou byl Samaranch velkým obdivovatelem našich Spartakiád! Samaranch, dlouholetý předseda Olympijského výboru, byl po desetiletí volen do vedoucí funkce této světové demokratické, mírové organizace, jistě s úplnou znalostí jeho minulosti.  Náhodou nebo úmyslně? Otázka logicky naprosto jasná, nicméně také naprosto deprimující a demoralizující. Můžeme po těchto zkušenostech ještě někomu nebo něčemu věřit, nebo dokonce obětovat život pro nějakou tzv. "dobrou myšlenku"?


1.J.A.Samaranch klečí před Frankem:                     2.J.A.Samaranch přebírá od Franka řád:


Samaranch přebírá od Franka vyznamenání
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nelly Nelly | Web | 25. června 2010 v 12:06 | Reagovat

Pěkný :-)
Nechceš kouknou ke mně?

2 veteranus veteranus | E-mail | 30. června 2010 v 17:02 | Reagovat

Když jsem si přečetl článeček GSchwarze, získal jsem dojem, že se autor snaží čtenáře přesvědčit, že krajní nacionalismus, který podle něj projevovali jednak „pochodující šiky Sokolů provolávající národovecká hesla“,  tak i „nacistické noční pochody ulicemi Norimberku a Mnichova, spojované s hlasitými projevy“ byly de facto jedno a totéž. V obou případech to podle něho byly prostředky, kterými byly „lidem vypírány mozky a bráno jim jakékoliv morální i etické svobodné myšlení“. Či snad se mýlím, když takto interpretuji napsané?  Jistě: doba pokročila od roků všesokolských sletů, spartakiád a pochodu nacistů v Německu třicátých let. Dnes jsou mozky vymývány mnohem rafinovaněji a sofistikovaněji. Kam se ona doba „hrabe“  na současnou televizi!
Myslím, že se autor dopouští jedné zásadní chyby: jak na sokolské slety, tak na vystoupení nacistů v německých městech v třicátých letech minulého století, tak nakonec i na spartakiády, jichž obdivovatelem byl i fašisty honorovaný Antonio Samaranche  (jakoby spartakiády mohly za to, že je obdivoval i bývalý obdivovatel fašismu),  pohlíží vně kontextu doby. A kontext doby bezesporu tvořily i ideje, jimž tyto akce sloužily. A podstata těch idejí, které vedly iniciátory a organizátory sletů, nacistických slavností a spartakiád,  je nesrovnatelná a neztotožnitelná a nelze ji dát pod společného jmenovatele extrémního nacionalismu.
A ještě jedna věc mi na článečku GSchwarze „vadí“: je to zužování otázky jen na to, že  to byly jen „krajní nacionalismus“ a „diktátorské metody“, které „zavádějí (či zaváděly) centrální normy morálky a celého života společnosti“. V naší židovsko-křesťanské civilizaci byly také zavedeny určité jiné „centrální normy morálky“, aniž tím naše civilizace musela utrpět tak, jak utrpěla od krajního nacionalismu, tedy nacismu.  Civilizace utrpěla a trpí totiž spíše tím, že mnozí hlasatelé morálky,  a takových je ještě hodně, se těmito normami neřídili a neřídí, ač jejich občanskou (tedy politickou) povinností by bylo se jimi řídit. Teď mám na mysli ony „centrální normy morálky“, kterým se už po věky říká „deset přikázání“, a kterým se jistě GSchwarz jako mladý jinoch  také učil a byl jistě i svým otcem vyzýván, aby se jimi řídil.
A když už určitá hesla označuje GSchwarz jako „hrůzná“ a v tomto směru lze s ním souhlasit, že hrůznými mohla být či hrůznými při své realizaci se mohla stát, pak by se slušelo být adresným a říci, kteří konkrétní komunisté vymysleli  heslo „kdo nejde s námi, jde proti nám“ (A nezapomenout zase na onen kontext  řečeného!). Tady se totiž množné číslo u podstatného jména „komunista“ vůbec nehodí. Protože byli i jiní komunisté, jeden se jmenoval Jánoš Kadár, který hlásal „kdo nejde proti nám, jde s námi“. Ono je ale jednodušší, a hlavně pohodlnější, hodit všechny do jednoho pytle, že, pane GSchwarzi? To nás přece dnes a denně se záviděníhodnou trpělivostí učí naši dnešní „takydemokraté“ všech mastí: sociální, občanští, křesťanští atd apod.“(Poznámka: řazení demokratů v předchozí větě je zcela náhodné!)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama