PRIORITY ČLOVĚKA

9. května 2010 v 16:07 | GSchwarz
Homo sapiens se liší od ostatních živočichů kromě jiného tím, že si uvědomuje svoje priority, tj. úkoly a snažení, kterým věnuje všechny svoje fyzické i mentální schopnosti, často na úkor jiných, pro život jedince často důležitějších, někdy i rozhodujících faktorů. Čím je člověk aktivnější a cílevědomější, tím více se vyhraňuje i ve svých prioritách, které si zpočátku ani nemusí uvědomovat.
Hned úvodem budiž řečeno, že priority jedince se během života průběžně mění. Při různých rozhodujících událostech v životě člověka, které ani nemusí předvídat, při úrazech, rodinných tragediích apod., se priority člověka obvykle mění diametrálně a rychle. Z aktivizujících priorit se stávají priority pro zajištění basálních funkcí nebo i pro možnost pouhého přežívání. Nejhodnotnější priority, k nimž člověk obvykle dospívá až ve zralém věku, po určitých životních zkušenostech a zásadních změnách svého způsobu života, v neposlední řadě při změně zdravotního stavu (infarkt myokardu, nádorová onemocnění, nervové dysfunkce apod.), jsou nejčastěji prioritami, vztahujícími se k zachování jeho dosavadního zdravotního stavu nebo jeho zlepšení, upravení svého životního stylu na důstojnou úroveň. Často tuto změnu pozorujeme u aktivních vrcholových sportovců, kteří po úrazu páteře jsou celoživotně upoutány na invalidní vozík, čímž se v jediném okamžiku zhroutili všechny jejich dosavadní životní cíle.
U těchto cílevědomých, obvykle velmi mladých lidí, pozorujeme přechodný boj, který svádějí   postižení ve svém duševním životě za přeměnu svých reálných priorit, který ne každý z nich zvládne. Pro takto postižené jedince dnes záhy nastupuje do léčebného plánu psycholog, který pomůže jedinci se smířit s novým, úplně jiným stavem a současně mu nastartuje nové priority. Avšak nejen přímým postiženým pomáhá psycholog. Napomáhá i jeho rodinným příslušníkům a známým, jejichž život byl nějakým způsobem svázán z životem postiženého a jeho osud zasáhne více nebo méně i do jejich dalšího života. Tedy také priority osob závislých nějakým způsobem na postiženém se často diametrálně mění.
Priorita zralého věku se u lidí různých zájmů, zaměstnání a dovedností sjednocuje téměř výhradně na prioritu stálého zdraví. Zralí jedinci si uvědomí, že jakékoliv podmínky jejich dalšího života závisejí především na zdraví jak těla tak i ducha a podřizují tomu svůj způsob života, svoje záliby a pracovní aktivity. V této době přestávají někteří z nich právě se shora uvedených příčin kouřit, konzumovat alkohol ve větší míře a dělat jiné činy, které v dřívější době subjektivně podporovaly jejich tehdejší priority.
Mladý člověk uvažuje především o úspěchu, nejčastěji sportovním, pracovním nebo společenském. Tomuto snažení podřizuje svůj veškerý životní styl, způsob života a ostatní aktivity. Někdy tak činí s vědomým poškozování svého zdraví, které v té době nebere v úvahu, protože není jeho prioritou. Znal jsem člověka, který intensivně pracoval a s nevšední pečlivostí se staral o svoji rodinu. V 35 ti letech mu lékař soustavně naměřoval vyšší krevní tlak, kolem 160/115 mm slupce rtuti. Rodina hned tloukla na poplach, nicméně přítel až po několikátým měřením a pod tlakem svých blízkých si uvědomil, že současný zdravotní stav může dříve nebo později zhatit jeho snahy o rodinu a kariéru, začal se léčit a pomalu, avšak důsledně přehodnocoval svoje priority v prioritu zdraví. Tato nová priorita u něho přetrvává již několik desetiletí, i když přitom paradoxně nezanedbával ani blaho rodiny, ani kariéru.
Nejdramatičtěji probíhá náhlá změna priorit po úrazu nebo nemoci s následným trvalým postižením. Nejmarkantnější je již uvedený případ, kdy velmi zdatný a úspěšný sportovec nešťastnou náhodou je z velké části ochrnut a připoután na invalidní vozík. Zde se nejen setkává priorita osobního úspěchu s prioritou zdraví, avšak navíc se navršuje priorita mediálního úspěchu a popularity s vědomím následného úplného opuštění a nezájmu společnosti. Jsou to okolnosti vytvářející hluboké psychické trauma, kdy léčba psychologem je často rozhodující v názoru pacienta, má-li pro něho život v nových, tak diametrálně odlišných podmínkách, ještě cenu. Zde pak často nastupuje řada okolností, která je nemocnému jako poslední chance daná osudem. Je to např. nová láska, se kterou se dotyčný setkává obvykle v rehabilitačním ústavu a která bývá kupodivu relativně trvalá, pevné rodinné zázemí, uspokojivé společenské uplatnění apod. Nejsou to bohužel faktory, které by se vyskytly pokaždé, nicméně zejména ve vyspělých společnostech jsou relativně časté. Postižený se uchýlí ke konečné prioritě většiny lidí, kterou je zdraví a těší se i s drobných úspěchů, které mu léčba poskytuje, i když nejsou prakticky významné. Vlivem zázemí se stáčí střed jeho zájmů na rodinné pole a při příznivých okolnostech mu již nevadí ani mediální nezájem, který byl dříve v popředí jeho priorit. Velkou úlohu zde často hraje faktor, kdy nová partnerka postiženého získá prioritu "anděla strážného", spojená s faktorem sebeobětování, které jsou pro trvanlivost vztahu často rozhodující.
Poslední otázkou, kterou si můžeme položit je: "jsou priority v dnešním světě vůbec důležité a nutné??" Ano, jsou nesmírně důležité, neboť jsou hnací sílou jedince k dosažení cílů, které mu poskytuje jeho talent a dovednosti. Kdyby hned od počátku byla prioritou lidí jejich zdraví, pohybovali bychom se ve společnosti hypochondrů, kteří nic nepodnikají, "aby si neublížili"! Nicméně jednou z přirozených vlastností, které člověk má, je totožná i jinými přírodovědnými objekty a tou je celkové opotřebování jedince. Abychom se neopotřebovávali příliš rychle, musíme od samého počátku zdravě žít a přizpůsobovat naši životosprávu a životní styl nárokům, které na sebe klademe. Ovšem nakonec má pravdu ten nesmírně moudrý lékař z našeho hvězdného filmu "Vesničko má středisková", že tělo (avšak i duch) by měli jít do hrobu "značně zhuntované!!!"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kriza (správcovské komando) kriza (správcovské komando) | Web | 14. května 2010 v 22:29 | Reagovat

Dobrý den, viděla jsem, že máte zájem se zapojit do autorského klubu, jen jste nenašel kde...Myslím, že vaše články za přečtení stojí a zasloužíte si pozornost, proto Vás s dovolením na příslušném místě přihlásím. Schvalování postupuje pomalu, snad poznáte, až se Vám zvýší návštěvnost :-)

S pozdravem Kriza

2 gschwarz gschwarz | E-mail | Web | 15. května 2010 v 0:57 | Reagovat

Milé krizové komando, velmi si Vaší důvěry vážím, nicméně vězte, že to nedělám proto, abych byl čten. Chci svými jistě kontroversními články provokovat mladé k diskuzi, ale pozoruji, že o vytváření solidního životního názoru a metodám k němu vedoucím, není velký zájem. Leč budu se snažit a uvítal bych tvrdou kritiku. GSchwarz :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama