CELEBRITA JE, KDYŽ ...

27. května 2010 v 17:32 | GSchwarz
Již delší čas mě pronásleduje utkvělá myšlenka, že jsem stále hloupější a hloupější. Nevím přesně, je-li to nárůst stařecké demence, nebo nerozumím-li již tak dobře současným jevům, jak jsem to zvládal kdysi. Jako prevenci proti zblbnutí čtu hojně denní tisk. A právě zde nacházím kromě pravopisných a stylistických chyb i opakující se množství nejasných výrazů. Čím častěji se s nimi setkávám, tím jsou pro mne záhadnější. Jedním z nejčastějších nejasných pojmů je celebrita. Zpočátku jsem si řekl: "samozřejmě, po staru se žít nedá a proto musíme vymýšlet i nová slova!" považoval jsem to za moderní výraz dřívější elity, elitářství, prominence a prominentů. Od malinka jsem věděl, že v jakékoliv společnosti je tzv. elita, která používá na letištích nebo jiných veřejných prostorách zvláštní zařízení "pro V.I.P." Postupně jsem odhalil význam této zkratky: "velmi významné osoby". Tedy nikoliv jen významní lidé, ti do oněch prostor také nesmějí, stejně jako plebs, kterým jsme i my; pouze velice významné osoby. Ale to jsou pak prominenti, záslužné a mimořádné osobnosti, známé doma i v cizině, hvězdy, hrdinové, idoly vědy a umění, myslitelé, nositelé Nobelovy ceny a podobných uznání. Jaký je pak ale rozdíl mezi celebritou a osobností? Nahlédl jsem do mnoha slovníků cizích slov, encyklopedií a filozofické literatury, ale bez valného výsledku jasné diferenciace pojmu.
Mám velmi houževnatou povahu a proto jsem se rozhodl, že budu nahlížet na problém z druhé strany. Přední politikové, jako jsou prezident, premiér nebo ministr zahraničí reprezentují stát, jsou široko daleko známými osobnostmi - prominenti? Bezesporu ano. Celebrity? Odpověď při scházející definici nemožná!
A co tak umělci, např. Karel Gott? Významný, dlouholetý, mnohostranný, ojedinělý Star, známý doma i daleko za hranicemi. Kromě toho specifikoval určité hudební směry u nás i jinde, např. v NSR! Nespočitatelný Slavík, venku nazývaný Pražským zlatým, božským hlasem! Bez jakýchkoliv pochybností prominent, avšak celebrita?
Stejně tak i Beatles. Ale co taková Lucie Bílá?? Krásně zpívá, krásně mluví, krásně miluje, ale co jinak? Kdo ji zná, kromě Čechů a nostalgických Slováků? Nikdo nikde. Tu přece nelze nazvat prominentem ani celebritou, stejně jako u nás známého chirurga, který dobře operuje! A co Issa Samer? U nás platí ale za jednu z největších celebrit, stejně jako Bílá, Bartošová, Mareš a jiní, které však z uvedených důvodů nelze považovat za prominenty. Zejména v Blesku čtu o Samerových aférách s milenkami i drogami, nic o jeho pěveckém umění. Nechtěl jsem mu však křivdit, když ho znám jen z jednoho pohledu! Proto jsem navštívil jeho web stránky! To jsem si dal! Je tam psáno:

"Silně vyhraněná umělecká osobnost s vysokou kvalitou vizuální prezentace a vlastním tvůrčím přístupem. Jeden z mála zpěváků, který přichází na českou scénu s novým pojetím, invenčně prolíná hudební kulturu východu a západu a přináší do české hudby čerstvý vítr moderních světových soudobých stylů. Jeho projev má velkou výpovědní hodnotu díky citlivému projevu umocněnému vnitřním přístupem k hudbě a projevujícím se velkým osobním nasazením a úzkým kontaktem s publikem."

Prostě ohromující ---- nejen k nám přináší čerstvý vítr, ale prolíná i kultury. No to je něco jako Beatles, to je přímo geniální!! Pak ale nahlédnu do jeho archivu aktivit a žasnu: samá neosobní pozvání ve formě plakátů, na kterých se Samerovo jméno nevyskytovalo. Ani na pozváních k různým akcím nebyl zaznamenán nějaký osobní příspěvek. Klipy bez jeho hlasu. Muzika převážně italského žánru osmdesátých let, většinou nevalné reprodukce. Až na výjimečnou skladbu, nadepsanou symbolicky "No Molto", něco jako "Už déle ne". Jde o krásnou italskou píseň, které se u nás hojně vyskytovaly před příchodem amerikanizovaného pseudopopu. Krásně typicky italsky harmonizovaná skladba, při které se i leckterému tvrdému zálesákovi zaleskne slza v oku. Samer zde také zpívá, není ho ale ve sboru slyšet. Pokud zpívá se svojí partnerkou, jeho hlas - žádná barva, žádný tón a bohužel ani Samerova osobitá invence. Tedy také žádná celebrita.
Později jsem si všimnul, že lidé označovaní za celebrity, avšak bez jakýchkoliv mimořádných mezinárodních dovedností, se často pohybují i v prostředí kavárniček, barů a vináren, většinou nově vzniklých v naší Matičce Praze. K tzv. celebritám se řadí hojně i dámy od módního móla i z prostředí alkoholu a drog (jak píší naše nejčtenější noviny). V tomto prostředí se pohybují i movití sponzoři, kteří zde nacházejí svoje odreagování, převážně od živočišnosti - hlavně sportovci a "podnikatelé", kteří na rozdíl od času, nevědí, co s penězi a tak si užívají. Z určitého úhlu pohledu to naznačuje jisté jiné pojmenování jistých taky - celebrit. Je mi již jasné, že celebrita nemá s prominencí nic společného, naopak, být prominentem, urazil bych se při označení za celebritu.
A tak různí živlové, např. zdiskreditovaní a kriminální sportovci, se uchylují do této démonické sekty "celebrit" za účelem zachování si alespoň špetky mediálního zájmu. A protože nejsme blbý národ, nemusíme to blíže rozepisovat. Inu, "chytrému napověz, hloupého trkni" - říkávala moje moudrá babička.
Když už jsme u mé nezapomenutelné babičky, nemohu si nechat pro sebe vzpomínku na dobu dávno minulou, o které mi vyprávěla. Na zlomu devatenáctého a dvacátého století, v době relativního blahobytu, se mnohé maloburžoazní české dámy domáhaly vlivu u většinou z trestu do českých zemí odložené austrijské aristokracie, ve snaze domoci se přes tyto společenské mrtvoly alespoň baronského titulu. Ano, život se nemění, pouze loutky a názvy historek, které se právě odehrávají. A i metody strategie jsou stále stejné. Nicméně nutno říci, že se zcela obdobné hry vyskytují i ve vysoké politice. Kdyby jich nebylo v šedesátých letech devatenáctého století a maďarští aristokraté by se nechtěli stát přes krásnou císařovnu "celebritami" u vídeňského dvora, nebylo by ani Rakousko - Uherska. Bylo by jen Rakousko, chyběl by důvod nespokojenosti českých vlastenců - Sokolů a možná bychom žili již v evropském soustátí, ke kterému se nyní tak obtížně propracováváme.
A pak, že vše nesouvisí se vším ….????

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama