O smrti a umírání

4. srpna 2009 v 17:10 | GSchwarz
Onehdy večer mě navštívil dobrý přítel z dětství, který je vynikající člověk, avšak hrozně se bojí umírání. Konečně jako každý z nás, kdo to nemá předem v hlavě srovnané. Jistě není na smrti nic příjemného, stejně jako na zrození. Obvykle se rodíme do exkretů své matky. Na rozdíl od toho umíráme někdy ve vlastních exkretech, což nám bývá již lhostejné. I filozoficky se s tím dovedeme srovnat. Život má jako vše v přírodě svůj začátek a konec. A tak jak začátek člověk příliš nevnímá, nevnímá obvykle ani smrt.
Umírání, což je bezprostřední proces vedoucí ke smrti, se naproti tomu může stát nejstrašnějším životním zážitkem, odehrává-li se v hrůze bolestí, pocitu beznaděje a starostí o ty, které zde zanecháváme, nebo dokonce při rozpadu osobnosti, kterou si umírající ještě může uvědomovat. Avšak máme-li skautskou výchovu, měli bychom být připraveni i na tyto hrůzné zážítky.
Můj přítel tyto názory sdílí se mnou, avšak snad proto, že není přírodovědecky založen, mu zřejmě nepronikly zcela "pod kůži". Užívá života, jak může a stále mi tvrdí, že je všechno v nejlepším pořádku. Toho večera však přišel velmi schvácený a ihned jsem zpozoroval, že se v něm něco odehrává. Teprve po několika skleničkách řekl, že odpoledne po příchodu z práce vedl se svou ženou hlubší rozhovor o oblíbeném tématu tělesného zdraví a všech eventualitách, které se v různých životních situacích mohou naskytnout. A tak přišla řeč i na eutanázii.
K tomuto citlivému tématu přítel poznamenal přibližně to,co se traduje v omšelém vtipu :
- Nechci, abys mě nechala žít v takovém stavu, kdy bych byl závislý na přístrojích a živený tekutou stravou z nějaké flašky. Kdybys mě někdy takhle viděla, vypni ty mašiny, co mě budou držet naživu.
- Manželka prý okamžitě vstala, vypnula mu televizi, počítač i ledničku a vylila mu pivo.
A tak hluboce deprimovaný přišel ke mně pro radu. Poznal jsem, že vtip v realitě nemusí být vždy vtipný.
Opravdu jsem tentokrát nevěděl, co mu mám poradit …
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama